Relacje
inwestorskie
dostałeś pismo? zadzwoń!
+48 12 311 03 01
additional informations

Strefa zadłużenia,

czyli wszystko co potrzebne do naprawy Twojej sytuacji finansowej

Wypełnij wniosek o raty

Najczęściej zadawane pytania

  • Na jakiej podstawie wierzytelność została sprzedana?
  • Chcę spłacić swoje zobowiązania, ale nie wiem od czego zacząć
  • Nie mam środków na jednorazową spłatę, co mogę zrobić?
  • Co jeśli nie spłacę pożyczki?
  • Czy Kancelaria Medius dolicza dodatkowe koszty za prowadzenie windykacji?
  • Na jaki numer rachunku mam dokonywać wpłat?
  • Spłaciłem swoje zadłużenie, czy mogę uzyskać potwierdzenie zakończenia sprawy?

Porady dla osób zadłużonych

Sierpień to beztroski czas wypoczynku i korzystania z ostatnich tygodni lata, jednak nie wszyscy są tego zdania. Kto ma dzieci ten wie, że koniec wakacji niesie za sobą widmo rozpoczynającego się roku szkolnego i związanych z tym wydatków. Nie da się ukryć, że skompletowanie wyprawki czy to dla przedszkolaka, czy dla gimnazjalisty jest wyzwaniem finansowym, przed którym prędzej czy później stają wszyscy rodzice. Są jednak sposoby na zminimalizowanie obciążenia finansowego, jakim jest zakup niezbędnych artykułów szkolnych. 

1. Rozpocznij kompletowanie wyprawki odpowiednio wcześniej

Planowanie jest podstawą wszelkiego działania, dlatego rozsądne zakupy powinny być zaplanowane. Wypisz, najlepiej wraz ze swoją pociechą, wszystkie rzeczy, które będą niezbędne do skompletowania wyprawki. Po wypisaniu wszystkich artykułów podziel je na dwie grupy – przybory niezbędne, oraz te, które można dokupić w trakcie roku szkolnego. W pierwszej kolejności skup się na tych najważniejszych, a artykuły dodatkowe zostaw na później. Pamiętaj, że nie wszystko musi być zakupione przed rozpoczęciem roku szkolnego.

2. 
Sprawdź, co zostało z zeszłego roku

Przyjęło się, że na każdy nowy rok szkolny należy kupić dziecku wszystkie nowe przybory. Z pewnością nowe rzeczy umilają dziecku pierwsze dni w szkole, jednak nie trwa to długo. Po kilku dniach kredki są połamane, długopisy i ołówki zgubione a gumki podzielone na kilka części. I wcale nie wygląda to estetycznie! Co więcej, jest to mało ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ marnuje się przy tym pozostałe z poprzedniego roku, użyteczne przybory. Zanim przystąpisz do zakupów, sprawdź dokładnie, które z akcesoriów nadają się do użytku. Czasem wystarczy zatemperować kredki i ołówki, by posłużyły dziecku jeszcze przez wiele tygodni. To samo jest z innymi przyborami. Farby, plastelina, czy kolorowe papiery wcale nie muszą być nietknięte – zanim dziecko zużyje pozostałe artykuły, Ty zdołasz ogarnąć powakacyjny chaos i przybory będziesz dokupować na bieżąco. 

3. Nie wszystko, co oferuje nam rynek, jest nam potrzebne

Ulubione przez dzieci postaci z bajek czy filmów na zeszytach i piórnikach wcale nie są niezbędne. Co więcej, takie przybory z reguły są znacznie droższe. Warto szczerze porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu, że zapachowe kredki, czy świecące flamastry wcale nie są lepszej jakości, a ich ceny znacznie różnią się od cen zwykłych przyborów. Jeśli dziecku wyjątkowo zależy na takich rzeczach, możesz umówić się z nim, że w następnym miesiącu będziecie mogli pozwolić sobie na zakup takich przyborów. Należy też pamiętać, by zakupy robić w odpowiednich miejscach. Najtaniej zawsze będzie w większych marketach czy sklepach internetowych, które oferują ceny bez marży sklepowej, a najwięcej za takie artykuły z reguły płaci się w księgarniach. 

4. Zajęcia dodatkowe

Wielu rodziców, aby rozwijać zainteresowania swoich pociech, korzysta z zajęć dodatkowych. Nie wszystkie szkoły zapewniają dzieciom zajęcia pozalekcyjne, dlatego bardzo często decydujemy się na zajęcia prywatne. Jednak nie jest to niezbędne już we wrześniu – na zajęcia dodatkowe można zapisać dziecko w każdej chwili, dlatego warto odłożyć to choćby na kolejny miesiąc. W tym czasie zdołasz ustabilizować swoje finanse, a Twoje dziecko będzie miało czas, by spokojnie zastanowić się nad wyborem rodzaju zajęć.

5. Nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę

Nikogo nie zaskakuje fakt, że mając mało czasu podejmujemy mniej rozważne decyzje. Na ostatnią chwilę jesteśmy w stanie przeznaczyć zdecydowanie więcej środków, niż w momencie, gdy mamy czas na zastanowienie się nad zakupem. Dlatego nie warto kompletować wszystkich przyborów w ostatniej chwili – wówczas najprawdopodobniej wydasz więcej, nie do końca zastanawiając się nad jakością produktów.
Dla wielu wyznacznikiem udanych wakacji jest pięciogwiazdkowy hotel i relaks na plaży pod palmami.Aby pozwolić sobie na luksusowy wypoczynek, często decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki lub kredytu, co w wielu przypadkach kończy się kolejnym zobowiązaniem, którego nie jesteśmy w stanie terminowo spłacić. Są jednak sposoby, by udać się na zasłużony urlop nie zadłużając się przy tym na kolejne miesiące. Poniżej przedstawiamy sprawdzone techniki na oszczędne wakacje.

1. Ustalenie planu i wyznaczenie budżetu 

Zanim wybierzesz się w podróż, warto szczegółowo ją zaplanować. Dzięki temu wszystkie niezbędne rzeczy zabierzesz ze sobą i będziesz w stanie uniknąć nagłych wydatków. 

2. Transport

Dotarcie na miejsce wypoczynku pochłania często sporą część wakacyjnego budżetu. Zanim zdecydujesz się na rodzaj transportu, dokładnie przeanalizuj wszystkie możliwe opcje. Sprawdź, ile kosztowałoby paliwo w przypadku gdy środkiem lokomocji byłby samochód. Porównaj koszty z cenami biletów tanich linii autobusowych lub lotniczych i zdecyduj, która opcja jest dla Ciebie bardziej korzystna. Dobrym pomysłem jest również podróżowanie w większym gronie, np. ze znajomymi czy z rodziną. Wówczas koszt paliwa zostałby podzielony pomiędzy wszystkich podróżujących. 

3. Noclegi


To kolejny, kosztowny element w naszym wakacyjnym budżecie, i właśnie dlatego może stanowić idealne źródło oszczędności. Zamiast pięciogwiazdkowego hotelu wybierz hostel – ceny są znacznie niższe a warunki wcale nie odbiegają od hotelowych standardów. Możesz także skorzystać z porównywarek noclegów, które często oferują ciekawe promocje. Jeśli jednak chcesz maksymalnie ograniczyć wydatki, idealnym rozwiązaniem jest schronisko lub pole namiotowe. Nocleg w plenerze z pewnością będzie niezapomnianą przygodą zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. 

4. Wyżywienie

Próbowanie regionalnych potraw jest bez wątpienia istotnym elementem spędzania urlopu poza domem, jeśli jednak zależy nam na obniżeniu kosztów, możemy darować sobie kupowanie gotowych dań każdego dnia i np. śniadania czy kolacje przygotowywać samodzielnie. Dzięki takim rozwiązaniom jesteśmy w stanie zaoszczędzić.

5. Bieżące wydatki

Nie da się ich uniknąć, ale przy dokładnym rozplanowaniu wolnego czasu jesteśmy w stanie znacząco je ograniczyć. Wejściówki do ciekawych miejsc i muzeów w wybrane dni można kupić o połowę taniej, bądź też za darmo – zapoznaj się z ofertą danych obiektów i zaplanuj czas tak, by skorzystać ze zniżek.

Należy pamiętać, że udając się na wypoczynek wcale nie jesteśmy zdani na firmy czy biura podróży narzucające nam niejednokrotnie zawyżone ceny wakacji. Odrobinę więcej czasu na rozplanowanie i ustalenie szczegółów wyjazdu pozwoli nam kreatywnie spędzić czas oraz sprawi, że wyjazd będzie wyjątkowy i niezapomniany.
1. Planuj budżet domowy 

To pierwsza i najważniejsza rzecz, jaką powinieneś zrobić jeśli chcesz świadomie gospodarować swoimi pieniędzmi. Plan wydatków pozwoli Ci przejąć pełną kontrolę nad swoimi finansami. Wbrew pozorom prowadzenie budżetu wcale nie jest trudne. Nie musisz wykonywać skomplikowanych wyliczeń, wystarczy systematyczność i chęć do działania. Na początek podziel wydatki na stałe (np. czynsz, opłaty) i jednorazowe (tylko w danym miesiącu – np. ubezpieczenie samochodu, wizyta u lekarza). Każdego dnia zapisuj na co wydajesz pieniądze, dzięki czemu po miesiącu będziesz w stanie ustalić jaką część budżetu przeznaczasz na zakupy spożywcze, ile na ubrania czy rozrywkę. Pozwoli Ci to oszacować, jaką kwotę w kolejnym miesiącu jesteś w stanie zaoszczędzić rezygnując z drobnych wydatków takich jak kawa na mieście czy obiady poza domem.

2. Bądź asertywny w zarządzaniu swoimi finansami 

Czasem ciężko odmówić sobie codziennych „małych przyjemności”, jednak aby utrzymać stabilną sytuację finansową musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile tak naprawdę możesz sobie pozwolić. Pamiętaj, że lepiej zacisnąć przysłowiowego pasa i zrezygnować z rzeczy zbędnych, choć przyjemnych, niż zastanawiać się później skąd pożyczyć pieniądze, bo nie wystarcza Ci środków na życie.

3. Spróbuj odkładać drobne kwoty na tzw. „czarną godzinę” 

Oszczędzanie pieniędzy w przypadku kłopotów finansowych często wydaje się niemożliwe, jednak uwierz, że da się to zrobić. Co więcej, nie musi to znacznie uszczuplać Twojego budżetu. Na początek skup się na regularnym odkładaniu drobnych kwot. Co bardzo ważne, pieniądze odkładaj zaraz po tym, jak otrzymasz je na konto. Najczęstszym błędem jest optymistyczne zakładanie, że odłoży się pod koniec miesiąca to, co zostanie. Jeśli tak właśnie myślisz to wiedz, że nie zostanie. Jeśli jednak zaraz po wypłacie ustalisz, że odkładasz 100 czy nawet 50 zł i od razu to zrobisz, wówczas masz ogromne szanse, by te pieniądze rzeczywiście zaoszczędzić. Rezerwa środków pozwala Ci uniknąć zadłużania się w przypadku nagłych wydatków, poza tym daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa, co dla każdego z nas jest niezwykle ważne.
Nie zawsze zdążymy na czas zapobiec kłopotom finansowym. Wiele życiowych sytuacji skłania do podjęcia trudnych decyzji, które mogą skutkować narastaniem zadłużeń. Co zrobić, gdy pętla długów coraz bardziej się zaciska a my tracimy kontrolę nad swoimi finansami? Jest to bez wątpienia ciężka sytuacja, jednak można jej zaradzić. Poniżej przedstawiamy cztery kroki, dzięki którym będziesz w stanie uporać się z problemem zadłużenia

1. Skontaktuj się z wierzycielem

To pierwszy krok do naprawy Twojej sytuacji finansowej. Zadłużenia nie znikną, dopóki nie podejmiesz negocjacji w sprawie ich spłaty. Pierwszy krok zawsze jest najtrudniejszy, ale i najważniejszy, dlatego nie zwlekaj z podjęciem kontaktu. Doradca po zapoznaniu się z Twoją sytuacją będzie w stanie dopasować optymalny plan spłaty, tak byś jak najszybciej mógł znów spać spokojnie bez problemów z długami.

2. Nie unikaj odpowiedzialności za swoje długi

Odkładasz trudne rozmowy na później? Wolisz nie myśleć o tym, że masz problem z zadłużeniem? Szukasz wymówek, by nie kontaktować się z wierzycielem? Jeżeli tak właśnie postępujesz to wiedz, że jesteś na najlepszej drodze do pogrzebania szans polubownego rozwiązania problemu zadłużenia. Musisz zrozumieć, że długi nie znikną, a problem sam się nie rozwiąże. Najwyższy czas, by zaakceptować swoją sytuację i podjąć działania w celu jej naprawy. Pozwól sobie pomóc a zobaczysz, że wyjście z zadłużenia jest realne.

3. Ustal finansowe priorytety

Wydawanie pieniędzy chyba wszystkim przychodzi z łatwością. Z pewnością nie raz złapałeś się na tym, że kupiłeś coś bez zastanowienia. Co więcej, często zakup okazywał się nietrafiony i zupełnie zbędny. Jeżeli masz problemy finansowe, tym bardziej musisz zadbać o rozsądne gospodarowanie środkami na swoim koncie. Dokładnie przeanalizuj na co przeznaczasz swoje pieniądze a przekonasz się, że z wielu rzeczy bez żalu możesz zrezygnować i zaoszczędzić całkiem sporą sumę.  

4. Porozmawiaj o swoim problemie

Wielu osobom ciężko jest mówić otwarcie o swoich problemach, szczególnie, gdy dotyczą one kwestii tak delikatnych jak pieniądze. Powinieneś jednak porozmawiać z najbliższymi o swoich kłopotach, ponieważ w tak ciężkim okresie wsparcie rodziny i przyjaciół jest niezastąpione. Zbierz się na odwagę a sam zobaczysz, że wokół są ludzie, którzy mogą Cię wesprzeć i z ich pomocą możesz stanąć na nogi. Pamiętaj, że wierzyciel również chce Ci pomóc i nie jest twoim wrogiem. Przeciwnie, jest osobą, która doskonale zna problemy ludzi i za pośrednictwem wykwalifikowanych Doradców pomoże Ci znaleźć wyjście z Twojej sytuacji.
Święta Bożego Narodzenia to radosny czas spotkań z rodziną i bliskimi. Dla wielu są to najważniejsze dni w roku. Magia tego czasu związana jest przede wszystkim z tradycją chrześcijańską, ale tak naprawdę chyba nikt nie wyobraża sobie Świąt bez suto zastawionego stołu i prezentów pod choinką. Niestety zorganizowanie Świąt pochłania znaczną część domowego budżetu i nie każdy jest w stanie wygospodarować wystarczającą ilość środków. Co zatem zrobić, by pomimo braku dodatkowych funduszy spędzić Święta w miłej i rodzinnej atmosferze? Okazuje się, że przy odrobinie wysiłku i zaangażowania przygotowanie Świąt nie musi wiązać się z niepotrzebnym stresem i minusowym saldem na koncie. Poniższe wskazówki pomogą Ci stawić czoła wyzwaniu, jakim jest zorganizowanie Świąt Bożego Narodzenia.

1. Stwórz „przedświąteczny budżet domowy”

To absolutnie obowiązkowa pozycja, jeśli zamierzasz rozsądnie zorganizować Święta. Przede wszystkim musisz ustalić, ile realnie jesteś w stanie przeznaczyć na Święta. Jeżeli Twoje stałe dochody nie są wystarczające na pokrycie kosztów przygotowania Świąt, zastanów się, skąd możesz pozyskać dodatkowe środki. Pamiętaj, by nie kierować się emocjami i chwilowym entuzjazmem spowodowanym nadchodzącym radosnym czasem. Kredyt czy pożyczka to często szybki i łatwy sposób zasilenia finansów, jednak zanim zdecydujesz się na jedną z tych opcji, przeanalizuj wszystkie „za” i „przeciw”. Musisz mieć na uwadze to, że po krótkim czasie spokoju i beztroski nadejdzie czas powrotu do codzienności i nie możesz pozwolić, by dodatkowe zobowiązania finansowe pogrążyły Cię w długach.

2. Im wcześniej – tym lepiej. I spokojniej.

Mowa oczywiście o przedświątecznych zakupach. Nie zostawiaj ich na ostatnią chwilę. Bardzo ważne jest, by dokonywać spokojnych i przemyślanych wyborów. Pierwszym etapem będzie zrobienie solidnego rozeznania w cenach poszczególnych produktów. Dzięki porównaniu cen i wyszukaniu najkorzystniejszych ofert będziesz mógł zaoszczędzić trochę pieniędzy. Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie w Internecie miejsc, gdzie poszukiwane produkty oferowane są w najniższych cenach. To bardzo ważne, ponieważ ceny niektórych artykułów w poszczególnych miejscach mogą znacząco się od siebie różnić. Robiąc zakupy odpowiednio wcześnie i rozważnie, będziesz w stanie odłożyć całkiem pokaźną sumę.

3. Dodatkowe źródła zarobku

Okres przedświąteczny to także doskonały czas, by poszukać dodatkowej pracy. Okazuje się bowiem, że zwiększona w tym czasie aktywność konsumentów zachęca wielu pracodawców do oferowania tymczasowego zatrudnienia. Z pewnością wiele razy widziałeś różne formy reklamy bezpośredniej, takie jak m. in. promowanie firm i towarów przez hostessy, świąteczne promocje na specjalnie do tego celu przygotowanych stanowiskach czy osoby wcielające się w role Świętych Mikołajów. To samo dotyczy sezonowego handlu i gastronomii, gdzie ilość towarów, konieczność ich przygotowania, zapakowania, a nawet organizacji przestrzeni magazynowej wymaga zatrudnienia dodatkowych pracowników. Dlaczego więc nie skorzystać z okazji, które oferują nam same Święta i przy odrobinie wysiłku uczynić z nich źródło dodatkowego zarobku? Zapoznaj się z ofertami pracy z Twojego regionu, z pewnością znajdziesz dla siebie dodatkowe zajęcie, w zależności od czasu, jakim dysponujesz.

4. Prezenty świąteczne – czy można na nich zaoszczędzić?

Nie da się ukryć, że największym obciążeniem domowego budżetu jest wybór i zakup świątecznych prezentów. Ograniczenie kosztów związanych z tym najważniejszym wydatkiem wcale nie musi oznaczać mniejszej radości, którą sprawisz swoim bliskim. Największą korzyść w świątecznej gorączce zakupów możesz odnieść dzięki rozsądnemu zaplanowaniu swoich działań w oparciu o wcześniej oszacowane możliwości finansowe. Przede wszystkim prezencja - należy pamiętać, że skromny prezent w efektownym opakowaniu może zrobić o wiele większe wrażenie, niż drogi a pozbawiony odrobiny blichtru. O wiele oryginalniejsze będzie także zrobienie prezentu samodzielnie, ponieważ to Ty masz wpływ na ilość – i nierzadko twórczy - sposób wykorzystania zakupionych materiałów. Poza wręczeniem rzeczy materialnej, podarujesz bliskim przede wszystkim część swojego czasu i poświęcenia, a w obecnych czasach jest to bardziej wartościowe niż ogólnodostępne upominki. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup gotowego prezentu, pomyśl o tym odpowiednio wcześniej, tak aby uniknąć przepłacania za towar w szczycie świątecznej gorączki. Niestety im bliżej świąt, tym większą czujemy presję związaną z wypełnieniem wszystkich punktów naszej świątecznej układanki i więcej jesteśmy skłonni wydać, by przypadkiem o niczym nie zapomnieć.
Rozpoczęcie Nowego Roku to idealny czas, by zacząć coś od nowa. Trudności kończącego się roku, nieudane postanowienia i wszystkie słabości, którym nie zdołałeś się przeciwstawić właśnie teraz mogą odejść w niepamięć a Ty możesz zacząć od początku kształtować samego siebie i swoje nawyki. Brzmi pięknie, ale jak wygląda to w rzeczywistości? Wiekszość osób poddaje się po kilku tygodniach i postanowienia noworoczne schodzą a dalszy plan, by później zostały zupełnie zapomniane. Jak temu zaradzić i nauczyć się silnej woli? Na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi, jednak jesteśmy w stanie podpowiedzieć, jakich błędów unikać, by w pełni zrealizować swoje postanowienia.

Po pierwsze: lepszy jeden realny cel, niż kilka wątpliwych

Dotrzymanie kilku różnych postanowień dla nikogo nie jest łatwe. Wymaga wielu poświęceń i perfekcyjnej samodyscypliny. Czasami nie warto optymistycznie zakładać, że zdołasz udźwignąć wiele rzeczy naraz, ale wybrać jedną, najważniejszą, i wszystkie siły skierować na realizację tego właśnie celu.

Najważniejszy cel – jak go ustalić?

Każdy z nas ma inny system wartości, wyznacza sobie inne cele i ma inną definicję szczęścia, dlatego nie sposób wskazać jednakowego celu wyrażającego najwyższą wartość dla każdego z nas. Każdy we własnym zakresie powinien postawić soebie pytanie, co tak naprawdę jest przyczyną większości problemów i niepowodzeń?

Zadłużenia – źródło frustracji i codziennych dylematów 

Pieniądze w dzisiejszych czasach determinują życie każdego człowieka. Czy tego chcemy czy nie, nawet pośrednio, większość zależy właśnie od ilości środków na koncie. W przypadku utraty kontroli nad swoimi finansami tracimy grunt pod nogami i wszystko zaczyna się sypać. Dlatego tak ważne jest, by mieć swoje zobowiązania i wydatki pod kontolą. Niestety, wiele osób zmaga się z problemami finansowymi oraz narastającymi zadłużeniami. Wystarczy sobie wyobrazić, o ile codzienne życie byłoby łatwiejsze, gdyby finanse były uporządkowane. Ale na wyobrażeniach nie należy poprzestać, bo równowaga finansowa jest do osiągnięcia – dzięki solidnym postanowieniom, wytrwałości i kosekwencji.  

Nowy Rok rokiem bez długów

Zbliżający się Nowy Rok to idealny czas, byś zakończył złą passę w swoim życiu. To czas, byś zapanował nad swoimi długami i nie pozwolił im dłużej warunkować Twojej codzienności. Skontaktuj się z naszym Doradcą w dogodny dla Ciebie sposób – telefonicznie, e-mailowo bądź za pośrednictwem czatu i ustal z nami plan na spłatę Twoich długów. Wejdź w Nowy Rok z uporządkowanymi finansami i zobowiązaniami. Pomożemy Ci ustalić harmonogram płatności tak, abyś jak najszybciej mógł rozpocząć nowy rozdział swojego życia – życia bez zadłużeń.

Kalkulator wydatków domowych

wynagrodzenie netto
wynagrodzenie netto współmałżonka
dochody dodatkowe

rachunki
artykuly spożywcze
media


Pozostało oszczędności
 

Kwota, którą miesięcznie możesz przeznaczyć
na spłatę zadłużenia wynosi zł.
Nie zwlekaj i już dziś ułóż harmonogram spłaty.

Wypełnij wniosek o raty
Twoje wydatki przekraczają dochody. Skontaktuj się z naszym Doradcą i poznaj możliwości spłaty Twojego zadłużenia.
Skontaktuj się z nami

Widzisz jakie to proste? Skontaktuj się z nami!

Wnioseko rozłożenie zadłużenia na raty